Nem MS alapú adattárház kiaknázás MS PowerBI eszközzel? Megoldható!
A Power BI a Microsoft adatvizualizációs eszköze, mely a legkülönbözőbb adatforrásokat képes egy riporton belül egyesíteni, ezzel támogatva interaktív elemzések kialakítását. A kialakított riportok támogatják mind az operatív, mind a stratégiai működést, ugyanakkor a napi statisztikai adatokat is képesek a felhasználó elé tárni self-service riportokon keresztül.
A Power BI IBM DB2 adatforrásokat képes kezelni, így az adatbázis elérése után a DB2 DataWareHouse-ban tárolt adatok felhasználhatóak lesznek a készítendő dashboard-okon. Mivel a terméken belül lehet adattranszformációkat és az adatokra épülő KPI-okat/mérőszámokat kialakítani, így a bonyolultabb eszközöket igénylő adattranszformációs termékek megléte nélkül is képes lehet a felhasználó a saját szempontrendszere szerint alakítani a nyers adatot.
Az adatforrások felhasználásának kétféle logikája létezik a termékben:
Import Mode esetében a Power BI importálja a saját riportfájljába (.pbix) a forrásként felhasznált összes adatot, mely a fájl jelentős méretnövekedésével jár. Ez abban az esetben lehet ajánlott, mikor nincs a felhasználónak korlátlan hozzáférése a forrásadatokhoz, illetve amikor az adott fájl egyéni felhasználásra készül.
Direct Query esetében a riport az adatok elérési helyét és az authentikációt tárolja a fájlban a riportstruktúrán felül, így a fájl maga elenyésző méretű. A fájl megnyitás során kapcsolódik az adatbázishoz, és a dashboard-on végzett munka során az adatbázisból kérdezi le az abban tárolt adatot, ezáltal kicsit lassabb az adatelérés, mint Import Mode esetén. Nagy előny viszont az Import Mode-dal szemben, hogy mindig a legfrissebb adatbázis állapotot láthatja a felhasználó, míg Import Mode esetén az importálás megtörténte után statikussá válik az adattartalom. A Direct Query ezeken felül támogatja a fájl megosztását, hisz méretéből fakadóan nem jelent korlátot a fájl mozgatása.
A Power BI termékeknek az alábbi verziói érhetőek el: